Hızlı Erişim

KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ

ODÜ Webometrics 2020 Sıralama Verilerinde Yükselmeye Devam Ediyor

Webometrics’in Dünya Üniversite Sıralamaları 2020 istatistiklerine göre Üniversitemiz son 5 yılda dünya genelinde 5 bin 498'inci sıradan  3 bin 228'inci sıraya,  Türkiye genelinde ise 217 üniversite arasında 99’uncu sıraya yerleşti.

Dünyanın en kapsamlı sıralama sistemi olan ve İspanya Ulusal Araştırma Konseyi (CSIC) bünyesinde faaliyet gösteren araştırma grubu Cybermetris Laboratuvarı tarafından gerçekleştirilen Webometrics Temmuz Ayı 2020 raporuna göre Üniversitemiz Türkiye genelinde yerini 10 basamak yükselterek 2016 yılında 109’uncu sırada ki yerini 99’uncu sıraya taşıdı. Dünya genelinde 30 binin üzerinde üniversitenin değerlendirmeye alındığı sıralamada ise Üniversitemiz 3 bin 228’inci sırada yer aldı.

2006 yılında kurulan ve çok kısa geçmişine rağmen yaptığı büyük atılımlar ve gerçekleştirdiği çalışmalarla adından söz ettiren Ordu Üniversitesi hem ülkemiz hem de dünyadaki üniversiteler arasındaki yerini üst sıralara taşıyor. İnternet üzerinde akademik araştırma kurumlarının varlığını artırmak ve bilimsel makalelerin açık erişim yayınını teşvik etmeyi amaçlayan sıralamada Üniversitemiz;

Kurum bilgi paylaşımı göstergesinde 4 bin 643'üncü sıradan 4 bin 48’inci sıraya,

Görünürlük göstergesinde 9 bin 433'üncü sıradan 8 bin 119’uncu sıraya,

Açıklık (en çok alıntı yapılan araştırmacılar) göstergesinde 2 bin 410'uncu sıradan bin 959’uncu sıraya,

Mükemmeliyet (5 yıllık dönemde 26 disiplinde en çok atıf alan yüzde 10’luk dilime giren yayın sayısı) göstergesinde ise 5 bin 824'üncü sıradan 3 bin 287’inci sıraya yerleşti.

Konu ile ilgili olarak Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan, “Gerçekleştirilen bilimsel çalışmaların niteliğini, çeşitliliğini ve sayısını artırmak, herhangi bir konuyla ilgili bilimsel araştırma yürüten akademisyenlerin erişimine sunulacak şekilde internet ortamında yayınlanmasını teşvik etmek amacıyla yapılan bu sıralama, bütün üniversitelerin akademik performanslarını görmelerini sağladığı için ayrı önem taşımaktadır. Dolayısıyla ulusal ve uluslararası alanda yapılan her çalışma kurumumuzu akademik platformda her zaman bir adım öne çıkaracaktır. Yürütülen bilimsel çalışmalar neticesinde Webometrics sıralamasında Üniversitemizin gerek ülkemizde gerekse dünyadaki üniversiteler arasındaki yerini her geçen dönem daha da ileri taşıması bizler için sevindirici bir gelişmedir. Ordu Üniversitesi olarak gerçekleştireceğimiz nitelikli çalışmalarla bu sıralamadaki yerimizi daha da üst basamaklara taşıyacağımıza olan inancım tamdır. Yeni nesil üniversiteler içerisinde hızla ilerleyebilecek bilimin gelişmesine katkı sağlayan metotlar üretmeye devam edeceğiz.” dedi.


Eklenme Tarihi : 26-08-2020 11:47:01